TEACHERS

Elementary Faculty

Wanda Bland – Pre-K Teacher

Christy Blaylock – Pre-K Teacher Assistant 

Christy Todd – Kindergarten Teacher

Amy Williams – Kindergarten Teacher

Beverly Speed – Kindergarten Teacher Assistant

LaNell Anthony – Kindergarten Teacher Assistant

Kirsten Aquirre – Pre-1st Teacher

Terrie Davis – Pre-1st Teacher Assistant

Sharon Dickerson – 1st Grade Teacher

Paula Yates – 1st Grade Teacher

Fancy Fowler – 2nd Grade Teacher

Stacy Smith – 2nd Grade Teacher

Melissa Scott- 2nd Grade Teacher

Mary Beth Barnard – 3rd Grade Teacher

Debbie Lansdell – 3rd Grade Teacher

Amanda Sanders – 3rd Grade Teacher

Karla Garrett – 4th Grade Teacher (Math and Bible)

Kathryn Sapp – 4th Grade Teacher (Language and History)

Alison Tomes – 4th Grade Teacher (Reading and Science)

Samuel Bennett – 5th Grade Teacher (Spelling and Bible)

Traci Wardlaw – 5th Grade Teacher (Math and Science)

Melissa Worley – 5th Grade Teacher (Language Arts)

Tina West – Teacher Assistant for 2nd through 5th

Robin Herrod – Librarian

Anna Katherine Vinson – Art Teacher

Amy White – Computer Teacher

Jan White – Music 

Peggy Pierce – PE Teacher

Middle School

Megan Herndon – 6th Grade Teacher (English, Reading, Science)

Kendra Johns – 6th Grade Teacher (Math, History, Bible)

Rebecca Davis – 7th – 8th Grade Teacher (English)

Deena Tidwell – 7th – 8th Grade Teacher (Math)

Andi Wilhite – 7th – 8th Grade Teacher (Science)

Drew Dillard – 7th – 8th Grade Teacher (History)

Craig Barnard – 7th – 8th Grade Teacher (Bible)

Jackie Lenderman – 7th – 8th Grade Teacher (Computer)

Laura Thompson – 7th – 8th Grade Teacher (Music)

Cristy Underwood – 7th – 8th Grade Teacher (P.E., Health)

Shaune Holiday – 7th – 8th Grade Teacher (P.E.)

High School Facility

Beverly Cotton – World History, U.S. History, American Government, Economics

Shannon Holcomb – Chemistry, Physics

Casey Hughes – Spiritual Disciplines, Studies in New Testament

Brenda Key – Dual Credit English, French I, III

Amber McHenry – English I, II

Gary Medlock – English III, Mississippi Studies, World Geography

Adam Preston – Algebra I, Yearbook, Drama

Mariela Roman – Spanish I, II, III

James Underwood – Theology, World Religions, Apologetics, AP Calculus

Greg Warnick – Biology I, Anatomy and Physiology

Lori Warnick – Geometry, Algebra II, Trigonometry/Pre-Calculus

High School Office

Becky Dye – High School Secretary

Heather Grissom – Attendance and Inventory Clerk

Denise Tallent – Finance Manager

Wendy Collier – Accounting Clerk

Brandy Wilcox – Admissions and Athletic Secretary

Sandy Dye – Maintenance Supervisor