Elementary Faculty

 

Wanda Bland - Pre-K Teacher

Christy Blaylock - Pre-K Teacher Assistant 

Christy Todd - Kindergarten Teacher

Amy Williams - Kindergarten Teacher

Beverly Speed - Kindergarten Teacher Assistant

Kirsten Aquirre - Pre-1st Teacher

Sharon Dickerson - 1st Grade Teacher

Kathryn Sapp - 1st Grade Teacher

Paula Yates - 1st Grade Teacher

Fancy Fowler - 2nd Grade Teacher

Stacy Smith - 2nd Grade Teacher

Melissa Scott- 2nd Grade Teacher

Debbie Lansdell - 3rd Grade Teacher

Allison Pannell - 3rd Grade Teacher

Amanda Sanders - 3rd Grade Teacher

Karla Garrett - 4th Grade Teacher

Megan Herndon- 4th Grade Teacher

Allyson Noland - 4th Grade Teacher

Samuel Bennett - 5th Grade Teacher

Traci Wardlaw - 5th Grade Teacher

Melissa Worley - 5th Grade Teacher

Stacy Gray - Reading Specialist

Robin Herrod - Librarian

Anna Katherine Vinson - Art Teacher

Amy White - Computer Teacher

Jan White - Music 

Peggy Pierce - PE Teacher

 

 

Secondary Faculty

 Middle School

Craig Barnard - 7th Old Testament, 8th New Testament

Mary Beth Barnard - 6th Language Arts and Reading

Jason Harrison - Math 7, Pre-Algebra, Algebra I

Shaune Holiday - 7-8th Physical Education

Morgan Mahan - 7-8th English

Dennis Robbins - 7th World History, 8th U.S. History

Cathy Russell - 6th Math and Science

Cristy Underwood - 6th P.E., 7-8th Health

Andi Wilhite  - 7th Life Science, 8th Earth Science

Rachel Zemek - 6th History and Bible

Middle School Office

Deana Ward - Middle School Secretary

Fine Arts Faculty

Scott Burns - Digital Video and Media

Jackie Lenderman - Computer

Devin Mitchell - Art

Laura Thompson - Music

High School Facility

Elaine Bunn - English IV, Dual Credit Health, Dual Credit Speech

Beverly Cotton - World History, U.S. History, American Government, Economics

Shannon Holcomb - Chemistry, Physics

Casey Hughes - Spiritual Disciplines, Studies in New Testament

Brenda Key - Dual Credit English, French I, III

Amber McHenry - English I, II

Gary Medlock - English III, Mississippi Studies, World Geography

Adam Preston - Algebra I, Yearbook, Drama

Mariela Roman - Spanish I, II, III

James Underwood - Theology, World Religions, Apologetics, AP Calculus

Greg Warnick - Biology I, Anatomy and Physiology

Lori Warnick - Geometry, Algebra II, Trigonometry/Pre-Calculus

David Wilkerson - Driver's Education

High School Office

Becky Dye - High School Secretary

Heather Grissom - Attendance and Inventory Clerk

Denise Tallent - Finance Manager

Wendy Collier - Accounting Clerk

Brandy Wilcox - Admissions and Athletic Secretary

Sandy Dye - Maintenance Supervisor